Technologie & IT

Węgiel na opał – dlaczego warto go stosować i jakie istnieją alternatywy?

Węgiel na opał – dlaczego warto go stosować i jakie istnieją alternatywy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór paliwa do domowego ogrzewania zależy od kilku czynników. Należą do nich rodzaj posiadanego kotła, dostępność paliwa na lokalnym rynku, a zwłaszcza relacje ceny paliwa do jego jakości i kaloryczności, co ma wpływ na koszty eksploatacyjne. Ostatnio coraz częstszym czynnikiem są również wymogi ekologiczne i lokalne ograniczenia wprowadzane w związku z tzw. ustawą antysmogową. Kolejne władze samorządowe, pod presją ekologicznych aktywistów i lobbystów, wprowadzają zakazy stosowania paliw stałych, co z pewnością najbardziej cieszy dostawców gazu. Pomijając karygodne spalanie śmieci, za powstawanie smogu bardziej odpowiada sposób spalania niż rodzaj paliwa.

Tradycyjnym paliwem służącym do ogrzewania kamienic i domów jednorodzinnych był węgiel kamienny. Nadal około 40% gospodarstw używa go do ogrzewania domów, a w każdej większej miejscowości jest skład węgla. Węgiel jest łatwo dostępny i zapewnia optymalną relację kaloryczności do ceny. Nowoczesne kotły zasypowe z buforem ciepła pozwalają na spełnianie bardzo rygorystycznych norm 5. klasy emisji spalin oraz czystą i wygodną obsługę.

Czy jest alternatywa dla węgla?

1. Ekogroszek – jest efektem walki o czystość powietrza. Jest to węglowy granulat o rozmiarach od 5 do 25 mm, pozbawiony najdrobniejszych frakcji.  Podczas spalania emituje mniej dwutlenku węgla i znacznie mniej tlenków siarki niż węgiel tradycyjny (kostka lub orzech). Jego wartość energetyczna jest porównywalna do węgla kamiennego. Powinien posiadać znak bezpieczeństwa ekologicznego. Ekogroszek można kupić luzem lub workowany, ale wówczas jest droższy. Trzeba zwracać uwagę na jego parametry, gdyż pod tą nazwą bywa sprzedawany miał węglowy o niższej kaloryczności, dużej spiekalności i zawartości popiołu.

2. Pellet – to ekologiczne biopaliwo, jedno z odnawialnych źródeł energii. Powstaje z odpadów drzewnych (kora, trociny), które nie były poddawane obróbce chemicznej. Są one prasowane i formowane w granulat o bardzo niskim wskaźniku wilgotności (poniżej 10%). Stosowana technologia sprawia, że cena pelletu jest niewiele niższa od ceny ekogroszku. Nieco niższa jest też jego wartość energetyczna. Pellet pochłania wilgoć i dlatego powinien być przechowywany w suchym miejscu. Zaletą pelletu jest niewielka ilość popiołu, który można spożytkować jako nawóz. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na certyfikat DIN Plus lub EN plus A1, oznaczające najwyższą jakość.

Jeden i drugi rodzaj paliwa może być spalany w nowoczesnych kotłach podajnikowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*