Człowiek i styl

Wymogi do zostania zawodowym kierowcą

Wymogi do zostania zawodowym kierowcą
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób chciałoby zostać zawodowym kierowcą, lecz wiąże się to ze sporą liczbą formalności i obowiązków, które trzeba spełnić. Wynika to z faktu, że zawód ten wymaga nie tylko umiejętności i cierpliwości, ale również odpowiednich predyspozycji psychologicznych. Z tego względu osoby zainteresowane taką działalnością muszą spełnić szereg obostrzeń, które są jasno określone w przepisach. Z czego trzeba się zatem wywiązać?

Uprawnienia

W transporcie przewozi się przede wszystkim paczki wielkogabarytowe i wysokotonażowe, więc potrzebne są dokumenty pozwalające kierować pojazdami ciężarowymi. Punktem wyjścia do starania się o odpowiednie uprawnienia jest ukończenie osiemnastu lat i posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Dopiero wtedy można się ubiegać o półkę wyżej, a więc kategorię C, która uprawnia do jazdy pojazdem o masie przekraczającej 3,5 tony. Niektórzy decydują się od razu na opcję C+E, gdzie dochodzi możliwość jechania z przyczepą lub naczepą. To jednak nie wystarczy by zostać kierowcą zawodowym, bowiem potrzebne są jeszcze dodatkowe szkolenia.

Świadectwo kwalifikacji i badania

By przejść na zawodowstwo konieczne jest także świadectwo kwalifikacji: wstępne przyspieszone lub pełne. Oba kursy wyglądają identycznie pod kątem programu i kończy je egzamin, lecz różnią się długością i ceną. Trzeba mieć również na uwadze to, iż osoby do 21 roku życia nie mogą zostać zawodowymi kierowcami, jeśli ukończyli jedynie kurs przyspieszony.

By móc uprawiać ten zawód trzeba też przejść testy medyczne i badania psychotechniczne kierowców, podczas których sprawdzany jest nie tylko stan zdrowia, ale i psychiki danej osoby, jej osobowość oraz umiejętność utrzymywania koncentracji i pracy pod presją. Wreszcie wyrabia się kartę kierowcy, która umożliwia potem jego identyfikację.

Tekst przygotowany we współpracy z Promedis.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*