Biznes i usługi

ISO 14001 i ISO 50001 – najważniejsze różnice

ISO 14001 i ISO 50001 – najważniejsze różnice
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

ISO, czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna to niezależna i pozarządowa organizacja, która swoją siedzibę ma w Genewie. Zajmuje się przygadywaniu norm, które respektowane są w większości krajów na świecie. Wprowadzając opracowane przez nią procesy przedsiębiorstwo, może starać się o odpowiednią certyfikację. Dzięki temu zyskuje z jednej strony pozytywny wizerunek, a z drugiej usprawnienie efektywności działania firmy. Normy ISO 14001 oraz ISO 50001 to systemy zarządzania środowiskiem i energią. Z pozoru wydają się bardzo podobne, jednak dogłębne spojrzenie pozwala uwypuklić różnice.

System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001

ISO 14001 jest systemem zarządzania środowiskowego, który pomaga przedsiębiorstwom w ograniczeniu negatywnego oddziaływania na przyrodę. Został on opracowany tak, by był skuteczny niezależnie od tego, czym się firma zajmuje ani w jakich warunkach geograficznych czy kulturowych działa. Zastosowanie go oznacza w praktyce lepsze gospodarowanie surowcami i materiałami, mniejsze zużycie energii oraz minimalizację ilości odpadów.

System Zarządzania Energią ISO 50001

ISO 50001 to system zarządzania energią. W odróżnieniu od ISO 14001 dotyczy on bardziej szczegółowej działalności przedsiębiorstwa, bądź organizacji. Jego głównym celem jest wydajniejsze wykorzystanie energii poprzez ciągłe ulepszenia i zmiany. Osiąga to dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii oraz zmianie sposobu organizacji. ISO 50001 skutkuje przede wszystkim zmniejszeniem kosztów pozyskania energii i zarządzania emisjami do atmosfery.

Obie normy ISO 14001 oraz ISO 50001 dotyczą optymalizacji działania różnego typu organizacji. Ma to skutkować bardziej racjonalnym podejściem do zasobów, z jakimi mają one do czynienia. Podczas gdy ISO 14001 cechuje bardziej uniwersalny charakter, ISO 50001 dotyczy przede wszystkim zarządzaniem energią. Szukając sposobów na wdrożenie tych norm, warto zaglądać na https://www.ekobios.pl/szkolenia-iso. Specjaliści, których tam można znaleźć, pomogą przeprowadzić szkolenie oraz audyt ISO.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*