Mieszkanie

Jak ostrzyć narzędzia?

Jak ostrzyć narzędzia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zarówno w domu, jak i w ogrodzie używamy mnóstwo narzędzi do różnego rodzaju prac oraz napraw. Najczęściej są to ręczne wiertarki, kombinerki, noże, siekiery, piły itd. Wszystkie narzędzia, w których do pracy wykorzystywane jest ostrze z czasem wymagają naostrzenia. Dzięki temu narzędzia dobrze nam służą, a ich użycie nie wymaga od nas nadmiaru czasu oraz siły.

W jaki sposób ostrzyć narzędzia, aby posłużyły nam jak najdłużej?

Ostrząc narzędzia należy przestrzegać zasady, która mówi o tym, że należy zeszlifować tylko tyle materiału, aby przywrócić mu jego pierwotny stopień naostrzenia. W przeciwnym wypadku możemy przyczynić się do skrócenia żywotności narzędzia.

Aby właściwie naostrzyć narzędzia możemy skorzystać z osełek ręcznych oraz elektrycznych. Do ostrzenia noży najlepiej sprawdzają się osełki płaskie, a dla nożyczek i sekatorów – osełki owalne. Bardzo istotne jest ułożenie ostrza pod odpowiednim kątem w stosunku do osełki.

Jeśli chodzi o ręczne ostrzenie najbardziej efektywna jest osełka diamentowa. Jest ona wyjątkowo trwała oraz odporna na zużycie. Ostrzenie jakie zapewnia diament jest wyjątkowo skuteczne i szybkie. Na pewno w przypadku osełek diamentowych nóż należy dociskać lżej niż w odpowiednikach z kamieni naturalnych oraz sztucznych.

Odpowiednio do posiadanych ostrzy powinniśmy dobierać stopień gradacji. Jeżeli ostrzymy regularnie wystarczy gradacja w zakresie 300-600. W przypadku noży zaniedbanych przyda się osełka o niższej gradacji. W przypadku, kiedy chcemy zaostrzyć dłuto, warto skorzystać ze szlifierki wolnoobrotowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*