Biznes i usługi

Kleje – jakie mogą mieć przeznaczenie?

Kleje – jakie mogą mieć przeznaczenie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klej to produkt, który pozwala na trwałe połączenie dwóch materiałów lub tworzyw. Wyróżniamy kilkanaście ich rodzajów, z których każdy znajduje inne zastosowanie. Wśród nich znajdują się między innymi produkty bazujące na polimerowych żywicach. Nie wnikają głęboko, ale wytworzona pomiędzy klejem a materiałem reakcja chemiczna sprawia, że warstwa zyskuje znaczną odporność mechaniczną. Znajdują zastosowanie do łączenia tak zwanych „trudnych” materiałów, w tym przede wszystkim: metalu, szkła, w przypadku których nie można używać klejów penetrujących materiał.

Kleje rozpuszczalnikowe czy mieszane?

Rozpuszczalnikowe wnikają głęboko w klejone materiały i wywołują ich pęcznienie oraz stopniowe rozpuszczenie. Po połączeniu i dociśnięciu dwóch lub więcej elementów rozpuszczona powierzchnia materiałów przenika się wzajemnie. Później rozpuszczalnik stopniowo paruje, dzięki czemu powstaje trwała spoina bez widocznej warstwy kleju. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim do łączenia tworzyw sztucznych.

Pozostają jeszcze kleje mieszane, które stanowią połączenie żywicy oraz rozpuszczalnika. Produkt jest absorbowany przez klejony materiał, a żywica wraz z nim dostaje się do głębszych warstw. Klejenie opakowań jest dzięki niemu znacznie prostsze. Ponadto stosowany jest do łączenia gumy, skóry, czyli tworzyw, które charakteryzują się porowatą powierzchnią. To zaledwie kilka przykładów zastosowania klejów, ponieważ wyróżniamy także produkty do: ceramiki, metali, tworzyw silikonowych czy kleje budowlane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*